Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wkładki do butów do triathlonu

2022-08-12
Wkładki do butów do triathlonu

Oprócz wyczerpujących treningów, odpowiedniej diety i silnej osobowości niezbędne w dążeniu do założonych celów jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz ubioru. Jedną z ważniejszych spośród wymienionych wcześniej rzeczy są odpowiednie buty. Omawiając je, szczególną uwagę należy poświęcić wkładkom, które mają zauważalny wpływ na układ ruchu sportowca i jego ogólny komfort podczas zawodów. Jak więc należy pomóc stopom, by zapewnić im i całemu ciału bezpieczny start w zawodach triathlonowych?

Dobór odpowiedniego obuwia startowego

Każda przygoda z zawodami triathlonowymi zaczyna się od wyboru obuwia startowego. Temat jest podwójnie wymagający, gdyż wszyscy poważnie myślący o tym sporcie muszą zaopatrzyć się w dwie pary – jedną dostosowaną do etapu biegowego, drugą przeznaczoną do etapu kolarskiego. Wybór butów jest poważną decyzją, która ma realny wpływ na jakość poszczególnych startów i ogólne samopoczucie każdego zawodnika. Przede wszystkim muszą być one wygodne i uwzględniać fizjologię każdej stopy.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, które obuwie są najlepsze. Wszystko zależy od użytkownika i jego naturalnej budowy, dlatego producenci nie są w stanie wyprodukować obuwia uniwersalnego. Sprawa tyczy się zarówno butów biegowych, jak i kolarskich. W obu jednak przypadkach znaczącym usprawnieniem są wkładki, które pozwalają na właściwą optymalizację względem budowy każdej ze stóp.

Dostosowanie obuwia do profilu stopy

Takie dostosowanie odbywa się właśnie przy pomocy wkładek. Jak już wcześniej zostało wspomniane, ilu zawodników startujących na zawodach, tyle kształtów stóp na całym świecie. Każda posiada inną budowę, profil czy fizjologię. Wkładka jest swoistym połączeniem zawodnika z podłożem, więc jej zadaniem jest uzupełnienie profilu stopy tak, aby właściwie współgrał z nawierzchnią. Dobrze wyprofilowana wkładka sprawi, że kontakt stóp z ziemią będzie bezpieczny i pozwoli na pokonywanie dalekich dystansów bez uszczerbku na zdrowiu i komforcie.

Za co odpowiadają wkładki w obuwiu triathlonowym?

Wkładki do butów do triathlonu to przede wszystkim właściwe wsparcie całego układu kinematycznego zawodnika. Spoczywający na stopach ciężar ciała w źle wyprofilowanym obuwiu może spowodować szybkie pojawienie się nie tylko zmęczenia czy dyskomfortu, ale również niepożądane kontuzje stóp, kolan czy kręgosłupa, wykluczające z treningów na długie miesiące. Odpowiednio dobrane wkładki mają realny wpływ na wszystkie narządy ruchu sportowca.

Przede wszystkim pozwalają na ograniczenie bólu nóg i kręgosłupa przy pokonywaniu długich i wyczerpujących dystansów zarówno biegiem, jak i rowerem. Wkładki do butów rowerowych nie wymagają dużej amortyzacji, muszą one mieć tzw. dynamiczne podbicie, które będzie stymulować rozcięgno podeszwowe. Dzięki czemu stopy nie będą tak zmęczone po jeździe na rowerze. Wkładki z amortyzacją w butach do biegania zapewnią właściwą stabilizację całej stopy oraz pozwolą na osiąganie jeszcze lepszych wyników.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 7 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Wszystko przebiegło szybko i sprawnie.
2024-04-26
Miła i rzetelna obsługa. Polecam!
pixelpixelpixelpixel